Generációk óta ismert, elismert a pemetefű cukorka, amelyet többnyire megfázás, torokfájásra használunk. A benne lévő gyógynövények ennél azonban sokkal többre is képesek, de annyi bizonyos, a termék nem állta volna ki az idők próbáját, ha nem lenne hatásos. Érdemes kipróbálni a többi gyógycukorkát is: Az echináciás, és a mézes ízűt.
Az orvosi pemetefű cukorka gyógynövényei:
Orvosi pemetefű (Marrubium vulgare): Ez a híres névadó gyógynövény. Hatóanyagai a torokgyík, légcsőhurut és az asztma kezelésében is eredményesek. A növény anyagai serkentik az emésztést és a májműködést, de féregűzőként is használták korábban. Bár a rendszertelen szívverés stabilizálására is használatos, a legtöbben a felsőlégúti megbetegedések, köhögés ellen fogyasztják. Cukorka formájában különösen.
Kamilla (Matricaria recutita): Vagyis orvosi székfű, enyhíti az emésztési panaszokat, kedvezően hat a hurutos, fekélyes betegekre. Baktérium-, vírus- és gombás fertőzések ellen is bevethető, de akár fekélyekre is jó. Serkenti a máj felépülését.
Lándzsás útifű (Plantago lanceolata): Itt elsősorban a köptető, köhögéscsillapító hatása miatt van jelen, de nyákanyagai csökkentik a vér koleszterinszintjét.
Kőhárs (Tiliaceae): virágkivonata serkenti az emésztést. Csökkentheti a vérnyomástkéslelteti az érelmeszesedést. Izzasztó hatása miatt szokás megfázás, influenza idején is használni. van, aki fejfájás ellen is fogyasztja.
Szagosmüge (Galium odoratum): Kellemes, jellegzetes ízű, illatú. Hatóanyagai véralvadásgátló hatásúak.